piątek, 26 czerwca 2015

"Philip K. Dick. Człowiek, który pamiętał przyszłość", Anthony Peake


Autor: Anthony Peake
Tytuł oryginału: A Life of Philip K. Dick. The Man Who Remembered the Future
Seria:
Gatunek: biografie
Język oryginału: angielski
Przekład: Tomasz Hornowski
Liczba stron: 344
Wymiary: 150 x 225 mm
ISBN: 978-83-7818-540-6
Wydawca: Rebis
Oprawa: twarda z obwolutą
Miejsce wydania: Poznań
Ocena: 6/6

Któż z fanów fantastyki naukowej nie słyszał o Philipie Kindredzie Dicku, pisarzu, którego utytułowano nagrodą jego imienia, który przez wielu uważany był i jest za najlepszego amerykańskiego pisarza drugiej połowy XX wieku? Myślę, że nie znajdzie się wśród tego grona nikt, kto nie zetknąłby się z licznymi powieściami Philipa Dicka czy ich ekranizacjami na dużym i małym ekranie. Wystarczy wymienić głośny film Ridleya Scotta Łowca androidów z 1982 roku, z Harrisonem Fordem w roli głównej, aby naprowadzić kogokolwiek na twórczość tego niezwykłego pisarza. Do tego można by wymienić jeszcze wiele, wiele pozycji, do których kinematografia sięgała przez wszystkie minione lata od momentu powstania ponadczasowych dzieł Dicka.

Anthony Peake jest – podobnie jak miliony innych ludzi – fanem „phildickowskich” światów, a biografia pisarza, jaką opracował, ma być wystawionym mu pomnikiem pamięci. Już sam intrygujący wstęp do niej, w którym autor przedstawia Philipa Dicka jako człowieka zdolnego przewidywać przyszłość, ukazuje czytelnikowi niezwykły sposób, w jaki Peake odbiera pisarza.

Philip K. Dick. Człowiek, który pamiętał przyszłość została podzielona na kilka części. W pierwszej kolejności autor  stworzył chronologiczną biografię, w której większość informacji pochodzi z artykułów, listów Philipa K. Dicka oraz innych biografii. Autor prowadzi nas przez życie pisarza, sięgając do najdalszych jego aspektów, pisząc o krewnych, bliższej i dalszej rodzinie, znajomych. Przenosimy się w odległą przeszłość, do pierwszej połowy XX wieku, kiedy to w Chicago urodził się Philip K. Dick. Peake opisuje jego rodziców, wychowanie i otoczenie, nie stroniąc przy tym od wielu subiektywnych opinii na temat kształtowania się charakteru i zainteresowań młodego Philipa Dicka.

Część druga biografii została poświęcona szczegółowemu omówieniu niezwykłych przeżyć pisarza oraz próbom ich wyjaśnienia. Autor materiały zaczerpnął z dzienników Philipa Dicka, wydanych pod zbiorczym tytułem Exegesis (Egzegeza).

W kolejnej części Peake zawarł wyjaśnienia przeżyć Philipa K. Dicka na gruncie neurologicznym, co jest nieodzowną częścią biografii traktującej o tym właśnie pisarzu. Natomiast w części czwartej czytamy o interpretacji testu osobowości, jakiemu Philip Dick poddał się w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Co intrygujące, lekturę biografii rozpoczynamy w zasadzie od… opisu śmierci Philipa Dicka i kilku aspektów z nią związanych, co samo w sobie jest już zabiegiem bardzo ciekawym. Dopiero później przenosimy się do czasu, w którym pisarz przyszedł na świat i jego dzieciństwa. Może się to wydać nieco chaotyczne na pierwszy rzut oka, ale czytelnik szybko przekonuje się, że Anthony Peake dokładnie wiedział, co robi, pisząc biografię Dicka, a także o tym, że wszystko w niej zostało poukładane w logiczny, precyzyjny sposób.

Philip Kindred Dick – twórca czterdziestu czterech powieści i stu dwudziestu opowiadań, mężczyzna, który posiadał pięć żon, przeżywał liczne romanse, utrzymywał kontakty z kochankami.  Pisarz o niezwykłym talencie i wyobraźni, pracujący nocą, podczas kilkugodzinnych morderczych maratonów. Człowiek o niezwykłym umyśle, piszący także dzienniki, w których opisywał przeżywane wizje i interpretował je. Urodzony w 1928 roku, a zmarły w roku ironicznie odwrotnym, 1982, twórca niezwykle oryginalny, ale także mężczyzna charyzmatyczny, nietuzinkowy, osoba zdecydowanie godna biografii, wyróżniająca się i posiadająca niezaprzeczalny talent. O takim Philipe Kindredzie Dicku możemy przeczytać w bardzo sprawnie napisanej biografii, która dla zwolenników prozy amerykańskiego pisarza – a także innych czytelników, chcących poznać człowieka niebagatelnego – będzie lekturą zdecydowanie obowiązkową. 

2 komentarze:

  1. Dick jak Dick, to recenzja książki o wosku i jajkach jest hitem tygodnia d;

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O, to szybko opublikowali... Przerosła mój poziom tolerancji, niestety :p

      Usuń