sobota, 19 stycznia 2013

"Sztuka infiltracji", Kevin D. Mitnick, William L. Simon

Po lekturze „Ducha w sieci”, autobiografii Kevina Mitnicka, przyszedł czas na przeczytanie jego poprzedniej książki, Sztuki infiltracji.

Kevin Mitnick, podobnie jak w przypadku jego pozostałych dwóch książek, także Sztukę infiltracji napisał współpracując z pisarzem Williamem Simonem. Kevin pisze w podziękowaniu: „…Wybitny talent pisarski Billa obejmuje magiczny dar prezentowania informacji podanych przez naszych współpracowników w taki sposób, że nawet nasze babcie mogłyby to zrozumieć”. Cóż, należy to stwierdzenie rozumieć metaforycznie, jednak ja i tak sądzę, iż dla wielu osób odbiór fragmentów książki może stanowić problem. Ale o tym dalej, napiszę najpierw, co zawiera bestseller Mitnicka.

Sztuka infiltracji składa się z jedenastu części. Pierwszych dziesięć to autentyczne historie, opisane na bazie wspomnień byłych hakerów, a jedenasta część zawiera kilka krótkich, również mających miejsce w rzeczywistości, zabawnych opowieści. Na początku czytamy o hakowaniu kasyn w Las Vegas, o tym, jak trójka młodych hakerów opracowuje system przewidywania wygranych w grze na automatach i wprowadza go w życie. Następną historią jest opowieść o młodym chłopaku, który zdobywa informacje dla terrorysty, a kolejna traktuje o hakerze, który siedząc w więzieniu uzyskuje dostęp do sieci, ściąga muzykę i filmy, a nawet gry komputerowe jeszcze przed dniem ich światowej premiery. Wszystkie opowieści są bardzo wciągające, drobiazgowo opisują metody, jakimi hakerzy posługiwali się, by dopiąć celu. Co ciekawe, autor (obecnie specjalista od spraw zabezpieczeń komputerowych) na końcu każdej historii podaje sposoby, jakimi należy radzić sobie z zagrożeniem z sieci, opisuje swoje spostrzeżenia oraz konkluzje. Dzięki temu Sztuka infiltracji nabiera formy podręcznika raczej niż powieści, zawierającego przykłady hakerskich wyczynów i krótkie opisy metod zabezpieczenia się przed nimi. Nawet nie tylko przed włamaniem z sieci, z zewnątrz, ale także przed atakami socjotechnicznymi, często mającymi miejsce wewnątrz firmy.

Jedna z historii opisuje audyt bezpieczeństwa, do przeprowadzenia którego firma wynajęła specjalistę. Dostarcza nam wszystkich szczegółów o tym, jak taki człowiek postępuje, znajdując się wewnątrz firmy i rozmawiając z jej pracownikami. Obrazuje, jak łatwo jest komuś zupełnie obcemu zdobyć nasze zaufanie i uzyskać od nas zastrzeżone informacje, a także dostać się do miejsc w firmie, do których taka osoba wstępu mieć nie powinna. Specjalista porusza się po całej firmie, wchodzi na konta pracowników i kopiuje informacje, a to tylko dzięki samemu sprytowi, umiejętności manipulacji i ludzkiej ufności. Jest to opowieść będąca przestrogą dla nas wszystkich i dowodem na to, jak łatwo dajemy się oszukać.  

Całość jest bardzo ciekawą i pouczającą lekturą. Dla kogoś w miarę obeznanego z komputerowym żargonem lektura książki nie będzie stanowić wielkiego problemu, ale – jak pisałem wyżej – autor przesadził z tym, że „nawet nasze babcie mogłyby to zrozumieć”. Dla poparcia moich słów oraz uwidocznienia tego, o czym piszę, podam poniżej cytaty fragmentów tekstu:

„Mniej więcej w tym czasie otwarty serwer Proxy, przez który miał dostęp, przestał pracować. Adrian nie był pewien dlaczego, ale już więcej nie mógł wejść. Zaczął szukać innej drogi. Podejście, jakie zastosował, było całkowicie nowatorskie.
Zyskał punkt wyjścia dzięki technice reverse DNS lookup, polegającej na użyciu adresu IP do znalezienia pasującej nazwy hosta. (Jeśli w swojej przeglądarce wpiszecie www.defensivethinking.com, żądanie trafi do serwera domeny [DNS], który przekłada nazwę na adres – w tym przypadku 209.151.246.5 – używany w Internecie do przekierowania żądania na stronę. Taktyka Adriana polegała na odwróceniu tego procesu: napastnik wprowadza adres IP i dostaje nazwę domeny urządzenia, do którego należy adres).”

To jeden z fragmentów tekstu, dosyć przystępny. Poniżej zacytuję inny, zawierający więcej określeń technicznych i trudniejszy w odbiorze, ale zanim to zrobię, chcę Wam powiedzieć, że sprawdziłem link z powyższego akapitu i wygląda na to, że Kevin wykorzystał jego opublikowanie w książce dla swoich celów, gdyż prowadzi on do strony reklamującej wszystkie jego powieści. Sprytna z niego bestia, trzeba mu to przyznać.

„Byli w DMZ sieci firmy, ale kiedy spróbowali nawiązać połączenie z własnymi systemami, zostali zablokowani. Spróbowali również wysłać polecenia ping do wszystkich systemów w sieci (ping sweep), ale od systemu 3COM za firewallem, żeby rozpoznać wszystkie potencjalne systemy i dodać je do swojej listy celów. Gdyby w schowku były adresy jakiejś maszyny, to by znaczyło, że jakies urządzenie blokuje dostęp do protokołu wyższego rzędu. „Po kilku próbach – powiedział Louis – w pamięci podręcznej ARP zobaczyliśmy zapisy wskazujące, że niektóre maszyny transmitują swoje adresy”. (ARP, protokół określenia adresów, umożliwia znalezienie fizycznego adresu hosta na podstawie jego adresu IP. Każdy host utrzymuje w pamięci podręcznej tłumaczenia adresów, żeby redukować opóźnienie w wysyłaniu pakietów danych).

Tak właśnie wyglądają niektóre partie tekstu zawartego w książce, i nie jest ich wcale mało. Mimo tego nie zakłócają one przyjemności czytania, co najwyżej mogą niektórych z nas wprowadzić czasem w stan niepewności co do rozumienia czytanego tekstu.

Wszystkie historie traktują o ludziach, o tym, czego dokonali za pomocą swoich maszyn i umiejętności, a także intelektu. Jeśli chodzi o mnie, to książka bardzo mi się podobała, gdyż zawiera solidną dawkę informacji na temat hakingu, a przy tym opowieści są i ciekawe, i zabawne miejscami. Są również pouczające, zwracają naszą uwagę na rzeczy, którymi normalnie raczej byśmy się nie przejmowali, będąc na ogół pewnymi naszej własnej nieomylności.
6/6


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz