czwartek, 4 grudnia 2014

"Sepultura. Brazylijska furia", Jason Korolenko


Autor: Jason Korolenko
Tytuł oryginału: Sepultura
Seria:
Gatunek: biografie, muzyka
Język oryginału: angielski
Przekład: Lesław Haliński
Liczba stron: 316
Wymiary: 205x140mm
ISBN: 978-83-64373-17-6
Wydawca: In Rock
Oprawa: miękka
Miejsce wydania: Czerwonak
Ocena: 5/6

Niezwykle ekstremalna muzyka, za jaką bez wątpienia należy uznać thrash metal, jest odłamem muzyki rockowej święcącym największe triumfy w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy to powstawały liczne zespoły chcące grać szybciej i agresywniej niż przedstawiciele NWOBHM, czyli Nowej Fali Brytyjskiego Heavy Metalu, jak grupa Iron Maiden na przykład. W Stanach Zjednoczonych zrodziła się wściekła i agresywna w tamtych czasach Metallica, będąca jednym z najważniejszych prekursorów thrashmetalowego stylu grania, a po niej zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu kolejne thrashmetalowe zespoły. Mowa tu o Slayer, Megadeth, Agent Steel, Sodom, Kreator i Destruction, ale także o zespołach spoza Stanów i Europy, jak na przykład brazylijska Sepultura.

Jason Korolenko, autor recenzowanej książki, bez wątpienia jest fanem Sepultury. Widać to w całym tekście, poszczególne zdania zostały napisane z widocznym znawstwem tematu, lecz zawiera się w nich także jego subiektywny punkt widzenia. We wstępie przedstawia krótko parę ogólnikowych faktów na temat zespołu, ale już w rozdziale pierwszym widzimy, jak bardzo szczegółowe badania źródłowe przeprowadził przed napisaniem tej książki. Korolenko przybliża czytelnikowi sytuację polityczną i gospodarczą Brazylii w okresie wielkich zmian, czyli schyłku dyktatury wojskowej panującej w tym kraju w latach 1964-1985. Jak sam wyraźnie podkreśla, większość członków Sepultury dorastała właśnie tam i w tamtym okresie, kiedy to dyktatura przekształcała się w demokrację.

Urodzeni w Belo Horizonte, bracia Cavalera wraz z rodzicami mieszkali w São Paulo. Autor opisuje ich młode lata, a także wpływ rodziców na młodych chłopców i kształtowanie się ich zainteresowań i charakterów. W początkach swej muzycznej drogi członkowie Sepultury ulegali wpływom innych zespołów metalowych, takim jak Venom, Destruction czy Judas Priest. Do pewnego stopnia wzorowali się na ich dokonaniach i inspirowali się nimi, nie tylko muzycznie, ale także pod względem wyglądu.

Rok 1985 był rokiem przełomowym nie tylko dla Sepultury, ale także dla całej Brazylii ze względu na zmiany w ustroju społeczno-politycznym. Na początku stycznia odbyła się w tym kraju pierwsza edycja festiwalu Rock In Rio, na którym wystąpiły m.in. Queen, AC/DC, Ozzy Osbourne i Iron Maiden. Był to także rok, w którym Sepultura wydała swoje pierwsze nagrania, EP-kę zatytułowaną „Bestial Devastation”.

Korolenko w poszczególnych rozdziałach opisuje nie tylko wydarzenia z historii zespołu, ale skupia się także na wydawanych przez Sepulturę płytach. Drobiazgowo analizuje nie tylko same albumy, ale również zamieszczone na nich utwory, niejednokrotnie pisząc o ich genezie. Przybliża czytelnikowi także fakty świadczące o rosnącej popularności Sepultury w Brazylii i na świecie, dość często opisując wydarzenia o tyleż zabawne, co zaskakujące. Istotne dla całej biografii są także liczne, często przytaczane wypowiedzi znajomych i fanów zespołu, które są dla czytelnika niezbędnym uzupełnieniem tekstu książki.

Dla kogoś, kto interesuje się jak ja zespołami z nurtu thrashmetalowego, biografia Sepultury będzie bez wątpienia książką niezwykle interesującą, pełną faktów dotyczących zespołu i po prostu wciągającą lekturą. Na dodatek zostały w niej zamieszczone także zdjęcia, obrazujące wydarzenia i członków zespołu, będące atrakcyjnym uzupełnieniem całego tekstu. Owszem, zważywszy na fakt, jak długo już funkcjonuje Sepultura, na pewno dałoby się napisać na ten temat znacznie obszerniejszą książkę, ale autor wybrał to, co najważniejsze, i oddał w ręce czytelników. Dla fanów zespołu jest więc to wydawnictwo obowiązkowe, ale muszę przyznać, że biografia została napisana tak ciekawie i lekko, że nie tylko fani, ale także inni ludzie zainteresowani muzyką znajdą w niej na pewno coś interesującego. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza